Sveikata | Žmogus per savo gyvenimą vidutiniškai suvalgo 1094 gyvūnus

January 15th, 2013


945 vištas, 46 kiaules, 46 kalakutus, 37 antis, 12 žąsų, 4 karves ir keturias avis! Tiek pagal naujausią statistiką per savo gyvenimą suvalgo vienas žmogus. Sunaikinami 1094 gyvūnai, kad žmogus galėtų maitintis dešromis, kotletais ir kepsniais.

Vokiečių ir prancūzų mokslininkai apskaičiavo, kad vienas europietis per metus suvartoja vidutiniškai 60 kilogramų mėsos. Tai yra dvigubai daugiau nei besivystančiose Afrikos ar Azijos šalyse. Tokius duomenis atskleidžia „Pasaulinis mėsos atlasas“, sudarytas pagal Vokietijos aplinkos ir gamtos apsaugos sąjungos, Heinricho Boellio fondo ir laikraščio „Le Monde Diplomatique“ atliktus tyrimus.

Štai kiek gyvūnų suvalgo vienas žmogus:

 

 

 

„Mėsos atlasas“ sudarytas pagal surinktus duomenis apie gyvulininkystę, mėsos perdirbimą, suvartojimą, poveikį ekologijai ir sveikatai. Pagal šį atlasą vargingiausiose pasaulio šalyse vidutinis metinis mėsos suvartojimas vienam gyventojui nesiekia 10 kilogramų. Vokietijos mėsos fabrikai pagamina 17 procentų daugiau produkcijos, nei suvartojama šalyje.

Didžiausią susirūpinimą kelia antibiotikų naudojimas masinėje mėsos gamyboje. Pagal pasaulinius rodiklius, Vokietija, vidutiniškai sunaudojanti 170 miligramų antibiotikų vienam kilogramui mėsos, užima vieną pirmaujančių vietų.

Dėl masinio antibiotikų naudojimo mėsos gamyboje pasaulyje daugėja antibiotikams atsparių žmonių, kuriuos sunku išgydyti, kai suserga.

Klausimai mėsos tema

Kaip nustatyti mėsos kokybę?

Šviežią mėsą galima atpažinti iš spalvos. Kiauliena būna tolygiai šviesiai rausva, jautiena – raudona. Jos kvapas neutralus ar šiek tiek rūgštokas, bet jokiu būdu ne saldokas. Šviežia mėsa čiupinėjant būna kietoka ir nelipni. Jeigu ji atrodo minkšta ir labai drėgna, reiškia, ji yra prastos kokybės. Pastarieji trūkumai labiau būdingi kiaulienai, kai gyvūnai prieš skerdimą patiria per didelį stresą. Tokia mėsa kepama susitraukia, tampa tąsi ir netenka aromato.

Kaip geriausia laikyti mėsą?

Nusipirkus mėsą ją reikia kuo greičiau išpakuoti ir padėti į šaldytuvą. Tokiu būdu apsaugosite nuo mikrobų ir neleisite bakterijoms greitai daugintis. Optimali temperatūra: 1–2 laipsniai.

Patarimas: šalčiausia vieta šaldytuve yra prie nugarinės sienelės apatinėje lentynoje. Reikia įsidėmėti, kad didelius mėsos gabalus galima laikyti šaldytuve ilgiausiai tris–keturias dienas, smulkiai supjaustytą mėsą – vieną parą, o faršą reikia panaudoti maistui tą pačią dieną.

Kaip užšaldyti mėsą?

18 laipsnių šaltyje (šaldiklyje) jautiena ir veršiena išsilaiko 8–10 mėnesių, kiauliena – 6, faršas – 2–4, vištiena –10 mėnesių. Prieš užšaldant mėsą svarbu įvynioti į polietileno maišelius, foliją arba sudėti į specialias dėžutes. Sudėję mėsos gabalą į maišelį, perbraukite paviršių ranka, kad išeitų oras ir tik tada užlenkite. Kad mėsa įšaltų tolygiai, didesnius kaip 1,5 kg ar 10 cm storio gabalus supjaustykite. Atšildyti mėsą geriausia uždengtą šaldytuve. Būtinai nupilkite atitirpusį vandenį.

Į ką atkreipti dėmesį perkant jautienos pjausnį?

Kepsniui skirtoje jautienoje turi būti sulčių. Jautiena po skerdimo turi būti brandinta 3–5 savaites optimalioje 1–2 laipsnių temperatūroje. Dažniausiai parduodama jautiena, brandinta 14 dienų. Skerdimo data turėtų būti nurodyta etiketėje. Mėsa turi būti visą laiką laikoma vėsioje vietoje, kad būtų apsaugota nuo mikrobų. Tokią sandariai supakuotą mėsą galima šaldytuve brandinti dar savaitę.

Kaip iškepti puikų jautienos kepsnį?

Gerai įkaitinę keptuvę su trupučiu riebalų apkepinkite kepsnį po vieną minutę iš abiejų pusių. Norėdami iškepti vidutinišką steiką, priklausomai nuo mėsos storio, kepkite dar po kelias minutes iš abiejų pusių, vis pavartydami. Jei kepsnys turi būti gerai iškepęs, kepkite dar keturias minutes ant silpnos ugnies, vis pavartydami.

Kuo skiriasi ekologiška mėsa nuo įprastinės?

Visoje Europos Sąjungos teritorijoje uždrausta naudoti gyvūnų augimą skatinančias priemones. Ekologiškai mėsai keliami dar griežtesni reikalavimai, susiję su naminių gyvūnų laikymu ir šėrimu. Ekologiškai auginami galvijai ganosi ganyklose, todėl jie būna iš prigimties atsparesni įvairioms infekcijoms. Jiems reikia mažiau vaistų.

 

Komentuokite čia: